• SPORTS
  • Lamar Savages Invitational Wrestling Tournament

Lamar Savages Invitational Wrestling Tournament

By John Contreras

2022-01-12 19:53:02

At Lamar Community Building Saturday, Jan. 8, 2022

TEAM SCORES

Goodland, Ks. 236, Lamar 186.5, Crowley County 142.5, Colorado Springs Christian 127, Fowler 114, County Line 111, Trinidad 100.5, Holly 92, Burlington 68.5, Merino 63, Las Animas 61, Dumas, Tx. 57, Dayspring Christian 45, Baca County 30, Ellicott 25, La Veta 17, Simla 8, Stratton 4.

INDIVIDUAL RESULTS

106-POUNDS

1st Place–Tripp Duvall of Holly

2nd Place–Traven Sharon of Fowler

3rd Place–Andrew Isek of Colorado Springs Christian

4th Place–Aaron Garcia of Lamar

5th Place–Aden Reents of Burlington

6th Place–Caleb Deines of Merino

1st Place Match

Tripp Duvall (Holly) 23-2, Fr. won by dec. over Traven Sharon (Fowler) 14-3, Fr. (Dec 9-5)

3rd Place Match

Andrew Isek (Colorado Springs Christian) 19-4, Fr. won by major dec. over Aaron Garcia (Lamar) 12-12, So. (MD 11-2)

5th Place Match

Aden Reents (Burlington) 6-13, Jr. pinned Caleb Deines (Merino) 6-9, Fr. (Fall 1:32)

113-POUNDS

1st Place–Coen Schmidt of Merino

2nd Place–Waitley Sharon of Fowler

3rd Place–Alex Martinez of Trinidad

4th Place–Gage Fisher of Lamar

5th Place–Tucker McGeary of BACA County

6th Place–Landen Beauvais of Dayspring Christian

1st Place Match

Coen Schmidt (Merino) 14-1, Fr. over Waitley Sharon (Fowler) 13-1, So. (SV-1 8-6)

3rd Place Match

Alex Martinez (Trinidad) 12-3, Jr. pinned Gage Fisher (Lamar) 12-7, Jr. (Fall 0:33)

5th Place Match

Tucker McGeary (Baca County) 7-13, Jr. pinned Landen Beauvais (Dayspring Christian) 4-10, Fr. (Fall 2:06)

120-POUNDS

1st Place–DJ Knox of Goodland

2nd Place–Anthony Isek of Colorado Springs Christian

3rd Place–Axton Morales of Lamar

4th Place–Gabe Neugebauer of Holly

5th Place–Ivan Magallanes of Dumas High School

6th Place–Jason Tafoya of Trinidad

1st Place Match

DJ Knox (Goodland) 20-0, Sr. won by dec. over Anthony Isek (Colorado Springs Christian) 13-6, Jr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

Axton Morales (Lamar) 13-5, Fr. Pinned Gabe Neugebauer (Holly) 16-11, Sr. (Fall 1:30)

5th Place Match

Ivan Magallanes (Dumas, Tx.) 3-2, Fr. over Jason Tafoya (Trinidad) 7-6, Sr. (NC)

126-POUNDS

1st Place–Octavio Gonzalez of Goodland

2nd Place–Cole Krug of Lamar

3rd Place–Brendan Reifschneider of County Line

4th Place–Jorge Mendoza of Dumas High School

5th Place–Aidan Sherman of Merino

6th Place–Jordan Anaya of Las Animas

1st Place Match

Octavio Gonzalez (Goodland) 19-2, Jr. won by dec. over Cole Krug (Lamar) 13-3, So. (Dec 7-3)

3rd Place Match

Brendan Reifschneider (County Line) 14-7, Jr. won by dec. over Jorge Mendoza (Dumas, Tx.) 3-2, Fr. (Dec 7-2)

5th Place Match

Aidan Sherman (Merino) 11-11, Fr. pinned Jordan Anaya (Las Animas) 8-5, Sr. (Fall 4:13)

132-POUNDS

1st Place–Eddie Bowman of Trinidad

2nd Place–Cade Wurst of Lamar

3rd Place–Dillion Buford of Crowley County

4th Place–Tyler Frank of Merino

5th Place–Daunte Maldonado of Holly

6th Place–Ty Michael of County Line

1st Place Match

Eddie Bowman (Trinidad) 12-1, So. Pinned Cade Wurst (Lamar) 18-4, Sr. (Fall 3:21)

3rd Place Match

Dillion Buford (Crowley County) 13-3, Jr. won by dec. over Tyler Frank (Merino) 7-6, Jr. (Dec 13-9)

5th Place Match

Daunte Maldonado (Holly) 8-4, Jr. over Ty Michael (County Line) 10-9, Jr. (NC)

138-pounds

1st Place–Matthew Gutierrez of Burlington

2nd Place–Case Buford of Crowley County

3rd Place–Alex Torres of Las Animas

4th Place–Dominick Cuccinelli of Colorado Springs Christian

5th Place–Lawrence Bowman of Trinidad

6th Place–Julian Ortiz of Dumas High School

1st Place Match

Matthew Gutierrez (Burlington) 13-5, Jr. won by dec. over Case Buford (Crowley County) 13-5, Jr. (Dec 8-2)

3rd Place Match

Alex Torres (Las Animas) 15-3, Sr. pinned Dominick Cuccinelli (Colorado Springs Christian) 13-6, (Fall 2:45)

5th Place Match

Lawrence Bowman (Trinidad) 7-4, Jr. won by forfeit over Julian Ortiz (Dumas, Tx.) 3-3, Fr.

145-POUNDS

1st Place–Cyrus Madrid of Lamar

2nd Place–Jedrek Howarth of Ellicott High School

3rd Place–Joseff Rivera of Colorado Springs Christian

4th Place–Jax Day of Dumas High School

5th Place–Keenan Smith of County Line

6th Place–Logan Clark of Dayspring Christian

1st Place Match

Cyrus Madrid (Lamar) 13-2, Sr. won by dec. over Jedrek Howarth (Ellicott High School) 3-1, So. (Dec 7-3)

3rd Place Match

Joseff Rivera (Colorado Springs Christian) 18-5, won by forfeit over Jax Day (Dumas, Tx.) 4-2, Fr. (For.)

5th Place Match

Keenan Smith (County Line) 11-8, So. pinned Logan Clark (Dayspring Christian) 2-3, Fr. (Fall 2:00)

145B-POUNDS

1st Place–Eh Ler Htoo, Dumas, Tx.

2nd Place–Jaxon Martin, Dayspring Christian

3rd Place–Jace Keen, Goodland

4th Place–Marcus Sandoval, Baca County

Round 1

Eh Ler Htoo (Dumas High School) 3-0, Fr. Pinned Jace Keen (Goodland) 4-11, Fr. (Fall 4:50)

Jaxon Martin (Dayspring Christian) 4-7, Jr. pinned Marcus Sandoval (Baca County) 1-14, Fr. (Fall 3:10)

Round 2

Jace Keen (Goodland) 4-11, Fr. Pinned Marcus Sandoval (Baca County) 1-14, Fr. (Fall 2:40)

Eh Ler Htoo (Dumas High School) 3-0, Fr., won dec. over Jaxon Martin (Dayspring Christian) 4-7, Jr. (Dec 7-2)

Round 3

Jaxon Martin (Dayspring Christian) 4-7, Jr. pinned Jace Keen (Goodland) 4-11, Fr. (Fall 2:42)

Eh Ler Htoo (Dumas High School) 3-0, Fr. pinned Marcus Sandoval (Baca County) 1-14, Fr. (Fall 4:17)

152-POUNDS

1st Place–Tach Brewer of Crowley County

2nd Place–Kyan Ensign of Goodland

3rd Place–Boyd Rogers of Fowler

4th Place–Kaden Martin of Colorado Springs Christian

5th Place–Cristobal Pena Jaramillo of Lamar

6th Place–Andres Sandoval of Lamar

1st Place Match

Tach Brewer (Crowley County) 15-1, Sr. over Kyan Ensign (Goodland) 15-5, Jr. (Dec 11-5)

3rd Place Match

Boyd Rogers (Fowler) 14-4, Jr. over Kaden Martin (Colorado Springs Christian) 14-3, . (Dec 14-11)

5th Place Match

Cristobal Pena Jaramillo (Lamar) 3-2, Sr. over Andres Sandoval (Lamar) 14-10, Jr. (Forfeit)

152B-POUNDS

1st Place–LJ Purvis of Goodland

2nd Place–Rodolfo Estrada of Burlington

3rd Place–Monharmed Ali of Dumas High School

4th Place–Zane Ede of Fowler

Round 1

Rodolfo Estrada (Burlington) 4-10, So. over Monharmed Ali (Dumas High School) 1-2, Fr. (Fall 2:27)

LJ Purvis (Goodland) 4-11, So. over Zane Ede (Fowler) 0-9, So. (Fall 1:27)

Round 2

Rodolfo Estrada (Burlington) 4-10, So. over Zane Ede (Fowler) 0-9, So. (Fall 4:09)

LJ Purvis (Goodland) 4-11, So. over Monharmed Ali (Dumas High School) 1-2, Fr. (Fall 0:43)

Round 3

LJ Purvis (Goodland) 4-11, So. over Rodolfo Estrada (Burlington) 4-10, So. (Fall 2:40)

Monharmed Ali (Dumas High School) 1-2, Fr. over Zane Ede (Fowler) 0-9, So. (Fall 2:38)

160-POUNDS

1st Place–Mason Hernandez of Goodland

2nd Place–Robert Roe of Fowler

3rd Place–David Soto of Lamar

4th Place–Andrew Kaus of Merino

5th Place–Riley Xiong of Colorado Springs Christian

6th Place–William Pacino of County Line

1st Place Match

Mason Hernandez (Goodland) 8-1, Jr. over Robert Roe (Fowler) 10-5, Sr. (MD 19-8)

3rd Place Match

David Soto (Lamar) 9-10, Jr. over Andrew Kaus (Merino) 6-6, So. (Dec 5-1)

5th Place Match

Riley Xiong (Colorado Springs Christian) 4-2, . over William Pacino (County Line) 9-9, Fr. (MD 16-4)

170-POUNDS

1st Place–Skeater Baker of Crowley County

2nd Place–Maverick Spresser of Goodland

3rd Place–Connor Clark of Dayspring Christian

4th Place–Evan Bottini of Fowler

5th Place–Chris Torres of County Line

6th Place–Thunder Myo of Dumas High School

1st Place Match

Skeater Baker (Crowley County) 13-2, Jr. over Maverick Spresser (Goodland) 10-4, Jr. (Fall 2:19)

3rd Place Match

Connor Clark (Dayspring Christian) 9-6, Sr. over Evan Bottini (Fowler) 10-5, Sr. (Dec 5-4)

5th Place Match

Chris Torres (County Line) 9-10, Sr. over Thunder Myo (Dumas High School) 3-3, Fr. (Forfeit)

182-POUNDS

1st Place–Gantzen Miller of Goodland

2nd Place–Robert San Juan of Crowley County

3rd Place–Jashua Ramirez of Dumas High School

4th Place–Gabe Tapia of Las Animas

5th Place–Cody Daharsh of Dayspring Christian

6th Place–Jaden Garcia of Lamar

1st Place Match

Gantzen Miller (Goodland) 15-4, Sr. over Robert San Juan (Crowley County) 15-2, So. (Inj. 4:13)

3rd Place Match

Jashua Ramirez (Dumas High School) 2-1, So. over Gabe Tapia (Las Animas) 7-6, Jr. (Fall 1:15)

5th Place Match

Cody Daharsh (Dayspring Christian) 8-6, Sr. over Jaden Garcia (Lamar) 3-5, Fr. (Fall 4:57)

195-POUNDS

1st Place–Cael Nordyke of Holly

2nd Place–Angel Lazo of Goodland

3rd Place–Kedus Khaliqi of Colorado Springs Christian

4th Place–Rhett Ihrig of Goodland

5th Place–Fabian Aguilar of Lamar

6th Place–John Rusher of Crowley County

1st Place Match

Cael Nordyke (Holly) 17-8, So. over Angel Lazo (Goodland) 5-10, Jr. (Fall 3:26)

3rd Place Match

Kedus Khaliqi (Colorado Springs Christian) 2-1, . over Rhett Ihrig (Goodland) 9-9, Fr. (Fall 2:37)

5th Place Match

Fabian Aguilar (Lamar) 7-4, Fr. over John Rusher (Crowley County) 1-3, So. (MD 15-7)

220-POUNDS

1st Place–Dexter Dautel of Goodland

2nd Place–Taite Weeks-Johnson of County Line

3rd Place–Isaiah Felan of Lamar

4th Place–Cody Netherton of Las Animas

5th Place–Gavin Unrein of Fowler

6th Place–Sam Parker of Crowley County

1st Place Match

Dexter Dautel (Goodland) 17-1, Sr. over Taite Weeks-Johnson (County Line) 14-2, Sr. (Fall 5:37)

3rd Place Match

Isaiah Felan (Lamar) 20-4, Jr. over Cody Netherton (Las Animas) 14-6, Fr. (Fall 4:31)

5th Place Match

Gavin Unrein (Fowler) 12-7, Jr. over Sam Parker (Crowley County) 8-6, Jr. (Fall 4:07)

285-POUNDS

1st Place–Caleb Duell of Goodland

2nd Place–Chase Stolzenberger of County Line

3rd Place–Jake Armijo of Trinidad

4th Place–Tobin Parker of La Veta

5th Place–Justin Wright of Baca County

6th Place–Reece Harvey of Lamar

1st Place Match

Caleb Duell (Goodland) 15-6, Sr. over Chase Stolzenberger (County Line) 16-3, Sr. (Fall 2:45)

3rd Place Match

Jake Armijo (Trinidad) 6-2, Jr. over Tobin Parker (La Veta) 7-7, . (Fall 0:34)

5th Place Match

Justin Wright (Baca County) 12-7, Sr. over Reece Harvey (Lamar) 13-9, Jr. (Fall 1:56)


Other News

Former Colorado State Patrol Officer, Bryan Wil...

| Raina Lucero | News
Bryan Matthew Williams was raised in Douglas County Colorado and graduated from Douglas County High School in Castle Rock in 1979. After his gradua...

The New First Christian Church Turned 50 on Sunday

| Betsy Barnett | News
Sunday morning was a beautiful sunny winter day, and ...

Rural Colorado Resident Declares Candidacy for ...

| Administrator | News
Rural Colorado Yuma County resident, Mike O’Donnell, has thrown his hat into the ring to be Republican nominee for Colorado Secretary of State at t...

Letter to the Editor

| Kit Carson Staff | News
School Boards Make a Difference School board members are ordinary people who demonstrate extraordinary dedication to our public schools. January m...

Cheyenne Wells Girls Control Weskan in Light Ho...

| Betsy Barnett | Sports
The Cheyenne Wells girls’ basketball team coached by Jason Muth was scheduled for two home games, finally, after playing nearly all of the early se...
© 2016 Kiowa County Independent 1316 Maine Street P.O. Box 272 Eads, CO 81036 | 719.438.2040