• Sports
  • Cheyenne Wells Boys' Tracksters Grab Two Championships Over Week
Maggie Haase is in her first year of running the hurdles and has enjoyed tremendous success. She’s here on the final stretch of the 300 Meter Hurdles race at the 1A Colorado State Invitational Track Meet sponsored by Limon High School.
Glenda Stoker

Cheyenne Wells Boys' Tracksters Grab Two Championships Over Week


By Betsy Barnett

May 18, 2022

The supremely athletic boys from Cheyenne Wells continue to improve and now impress as they won the boys’ division of the Brush Invitational on Thursday, May 12 outscoring 22 other schools. Then, on Saturday in the annual Limon 1A State Track Invitational the Tiger men from Cheyenne Wells blew away the competition of 37 other teams for their second team championship of the week.

In nearly an identical outcome the girls from Cheyenne Wells burned up the track at both the Brush Invitational and the 1A State Track Invitational in Limon. In Brush they finished 7th out of 23 schools including a number of 2A programs. Then they were runner-up to Idalia at Limon out of the 38 girls teams that were present.

The only individual boys’ championship for the Tigers at the Brush Invitational came in the distance race where Sully LeFore won the 3200 Meter run nearly smashing the 12-minute ceiling in a time of 12:00.79.

The Tigers also gained valuable points in the relays with their specialty relay, the 4x200 Meters, garnering the best results winning first in a fast time of 1:37.15.

The success of the Cheyenne Wells team also comes from the finishes of individuals in many events including the sprinting, hurdles, jumping and throwing. They have a large field of good athletes who place for points in nearly every event.

At the 1A State Invitational meet in Limon on Saturday the Tigers enjoyed individual championships from Cade Mitchek in the 200 Meters in a time of 23.48, Wyatt Ball in the Shot Put with a throw of 43’ 5.5”, and two of the relays including the 4x200 Meter in a time of 1:34.99 and in the 4x800 Meter Relay in a time of 8:57.32—nearly a full minute faster than the second place team.

The McClave boys came in second place at the 1A State Invitational in Limon with sprinter Braden Marks placing in the 100 Meters, 200 Meters and the relays; while exchange student Ricardo Cazzaniga placed second in the Shot Put behind Ball.

The Cheyenne Wells girls rely on sophomore Shaylee Scheler who is a hurdle master winning both the 100 Meter Hurdles (16.70) and the 300 Meter Hurdles (48.95) in Brush. In Limon, Scheler was just nipped at the finish by Alivia Weathers from Lone Star in the 100 Meter Hurdles settling for second place in a time of 16.88. Scheler went on to win the 300 Meter Hurdles clocking a 47.66 performance.

The Cheyenne Wells girls also won the 4 x 400 Meter Relay and had a number of athletes place for points across the board.

Eads had two individual champions in Limon including Rhealie Rittgers who won the 3200 Meters in a time of 14.54.77 and Maggie Haase who won the High Jump clearing 4’ 11”.

Between Rittgers, Haase and some throwing points by Kyra Sheridan and Madison McDowell the Eads girls finished a strong 7th at the Limon 1A State Invitational meet.

Now it’s the week everyone has been waiting for as the top area track athletes who have qualified for the 1A State Track & Field Championships will be competing at Jeffco Stadium in Denver on May 19, 20 & 21.

RESULTS OF THE 1A STATE INVITATIONAL MEET IN LIMON – May 14, 2022

BOYS TEAM RESULTS

  • 1st Place – Cheyenne Wells (86)
  • 2nd Place – McClave (47)
  • 3rd Place – Arickaree/Woodlin (43)
  • 4th Place – South Baca (42)
  • 5th Place – Cheraw (35)
  • 6th Place – Stratton (33)
  • 7th Place – Prairie (32)
  • 8th Place – Genoa/Hugo (31)
  • 9th Place – Simla (31)
  • 10th Place – Hi-Plains (29)
  • 18th Place – Kit Carson (16)
  • 25th Place – Eads (8)
  • 29th Place – Plainview (5)
  • 31st Place – Holly (1)
  • DNP – Wiley

BOYS INDIVIDUAL RESULTS

  • 100 Meters – Braden Marks (McClave) 2nd, 11.90; Gavin Tempel (McClave) 4th, 11.98
  • 200 Meters – Cade Mitchek (Cheyenne Wells) 1st, 23.48; Braden Marks (McClave) 8th, 24.82
  • 400 Meters – Elijah Harkness (Plainview) 5th, 56.65; Ayden Gomez (McClave) 8th, 59.06
  • 800 Meters – Ky Harkness (Plainview) 8th, 2:24.83
  • 1600 Meters – Sully LeFore (Cheyenne Wells) 4th, 5:26.31; Brennan Framel (Kit Carson) 6th, 5:27.27
  • 3200 Meters – Sully LeFore (Cheyenne Wells) 4th, 12:30.79
  • 100 Meter Hurdles – Keaton Marriott (Kit Carson) 4th, 18.48; Blake Elam (McClave) 7th, 21.52
  • 300 Meter Hurdles – Keaton Marriott (Kit Carson) 2nd, 44.85; Ty Scheler (Cheyenne Wells) 4th, 46.14; Gavin Tempel (McClave) 6th, 50.67; Blake Elam (McClave) 8th, 54.25
  • 4x100 Meter Relay – Cheyenne Wells (3rd) 47.95
  • 4x200 Meter Relay – Cheyenne Wells (1st) 1:34.9
  • 4x400 Meter Relay –
  • 4x800 Meter Relay – Cheyenne Wells (1st) 8:57.32; McClave (3rd) 9:27.92
  • Long Jump – Evan Worley (Cheyenne Wells) 4th, 19’ 2.5”; Stockton Mitchek (Eads) 5th 18’ 10.5”; Daunte Maldanado (Holly) 7th, 18’ 2.5”
  • Triple Jump – Blake Gilmore (Cheyenne Wells) 2nd, 39’ 0”; Evan Worley (Cheyenne Wells) 3rd, 38’ 6.75”; Aiden Martinez (McClave) 5th, 37’ 6”; Carson Noe (Cheyenne Wells) 6th, 36’ 11.5”
  • High Jump – Aiden Martinez (McClave) 4th, 5’ 6”; Daniel Smith (McClave) 6th 5’ 4”
  • Shot Put – Wyatt Ball (Cheyenne Wells) 1st, 43’ 5.5”; Ricardo Cazzaniga (McClave) 2nd, 40’ 11.5”;
  • Discus – Wyatt Ball (Cheyenne Wells) 5th, 119’ 0”

STATE QUALIFIERS

  • 100 Meters – Dominic Coleman (Granada)
  • 200 Meters – Cade Mitchek (Cheyenne Wells)
  • 400 Meters – Rogelio Rangel (Cheyenne Wells)
  • 800 Meters – Perry Chadwick (Cheyenne Wells)
  • 3200 Meters – Sully LeFore (Cheyenne Wells)
  • 4x100 Meter Relay – Cheyenne Wells, Granada, Wiley
  • 4x200 Meter Relay – Cheyenne Wells, Granada
  • 4x400 Meter Relay – Cheyenne Wells
  • 4x800 Meter Relay – Cheyenne Wells, McClave
  • 300 Meter Hurdles – Keaton Marriott (Kit Carson)
  • High Jump – Josiah Irwin (Kit Carson), Aiden Martinez (McClave)
  • Triple Jump – Evan Worley (Cheyenne Wells), Blake Gilmore (Cheyenne Wells
  • Long Jump – Evan Worley (Cheyenne Wells), Stockton Mitchek (Eads)
  • Shot Put – John Hainer (Granada), Cooper Tixier (Wiley), Wyatt Ball (Cheyenne Wells), Ricardo Cazzaniga (McClave)
  • Discus – John Hainer (Granada), Wyatt Ball (Cheyenne Wells)

GIRLS TEAM RESULTS

  • 1st Place – Idalia (74)
  • 2nd Place – Cheyenne Wells (60)
  • 3rd Place – Fleming (60)
  • 4th Place – Hi Plains (58)
  • 5th Place – Simla (54)
  • 6th Place – Kiowa (51)
  • 7th Place – Eads (40)
  • 8th Place – Lone Star (39)
  • 9th Place – Haxtun (38)
  • 10th Place – McClave (34)
  • 23rd Place – Kit Carson (5)
  • 24th Place – Holly (4)
  • 29th Place – Plainview (2)
  • DNP – Wiley

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

  • 100 Meters – Graci Morlan (Holly) 8th, 13.76
  • 200 Meters – Paige Ryser (Cheyenne Wells) 8th, 28.08
  • 400 Meters -
  • 800 Meters -
  • 1600 Meters – Makayla Brossman (Cheyenne Wells) 7th, 7:28.10
  • 3200 Meters – Rhealie Rittgers (Eads) 1st, 14:54.77; MaKayla Brossman (Cheyenne Wells) 2nd, 17:31.08; Amie Niles (Cheyenne Wells) 3rd, 18:13.49
  • 100 Meter Hurdles – Shaylee Scheler (Cheyenne Wells) 2nd, 16.88; Maggie Haase (Eads) 4th, 17.96;
  • 300 Meter Hurdles – Shaylee Scheler (Cheyenne Wells) 1st, 47.66; Faye Buttry (Kit Carson) 4th, 54.05
  • 4 x 100 Relay – Cheyenne Wells (2nd) 53.91
  • 4 x 200 Relay – Cheyenne Wells (6th) 1:58.49
  • 4 x 400 Relay – Cheyenne Wells (1st) 4:22.07; McClave (4th) 4:41.22
  • 4 x 800 Relay – McClave (4th) 11:46.90
  • 800 Spring Medley Relay – Cheyenne Wells (8th) 2:09.12
  • Long Jump – Jennifer Chaparro (Holly) 6th, 14’ 6.25”; Savannah Worley (Cheyenne Wells) 7th, 14’ 5.0”; Paige Ryser (Cheyenne Wells) 8th, 14’ 0.0”
  • Triple Jump – McKayla Kiniston (McClave) 2nd, 32’ 6”; Maggie Haase (Eads) 3rd, 31’ 5”
  • High Jump – Maggie Haase (Eads) 1st, 4’ 11”; Anna Beckett (McClave) 3rd, 4’ 9”; Destiny Cornelius (Plainview) 6th, 4’ 5”
  • Shot Put – Edith Mungaray (McClave) 2nd, 34’ 4”; Kyra Sheridan (Eads) 4th, 33’ 6.5”
  • Discus – Kyra Sheridan (Eads) 6th, 96’ 6”; Madison McDowell (Eads) 8th, 89’ 2”

STATE QUALIFIERS

  • 100 Meter Hurdles – Shaylee Scheler (Cheyenne Wells), Maggie Haase (Eads)
  • 300 Meter Hurdles – Shaylee Scheler (Cheyenne Wells)
  • 4x100 Meter Relay – Granada, Cheyenne Wells
  • 4x200 Meter Relay – Cheyenne Wells, Granada
  • 4x400 Meter Relay – Cheyenne Wells
  • 4x800 Meter Relay – McClave
  • Long Jump – Jennifer Chaparro (Holly, Paige Ryser (Cheyenne Wells)
  • Triple Jump – Maggie Haase (Eads), McKayla Kinniston (McClave
  • High Jump – Maggie Haase (Eads), Anna Beckett (McClave)
  • Shot Put – Edith Mungaray (McClave), Kyra Sheridan (Eads), Johanna Brown (Wiley)
  • Discus – Kyra Sheridan (Eads)

Other News

© 2016 Kiowa County Independent 1316 Maine Street P.O. Box 272 Eads, CO 81036 | 719.438.2040