Skip to main content
After suffering through a mid-season injury, Eads senior Keenan Smith is back on the mat for the County Line Rivals and pulled off a championship bid at Saturday’s Charger Invitational in Crowley County.
Shelley Hasser

Crowley County Chargers’ Invitational Sees County Line in 2ND Place


By Betsy Barnett

February 9, 2024

On Saturday, Feb. 3, the County Line Rivals traveled just over the county line into Ordway for the Charger Invitational Wrestling Tournament hosted by Crowley County High School. County Line had a good showing with seven placers on their way to a runner-up team position. Keenan Smith won a tournament championship at 175 lbs. Elijah Solis (132 lbs.) and Chason Turner (285 lbs.) were tournament runners-up in their respective weight divisions.

Elijah Solis placed 2nd at 132 lbs. at the Charger Invitational in Ordway. Shelley Hasser

The County Line Rivals along with the rest of the Colorado Wrestlers will be competing in the Regional Wrestling Tournament on Feb. 9 & 10 as they made a bid for a trip to the Colorado State Wrestling Championships on Feb. 15, 16, & 17.

Team Scores

Pueblo County 122.5, County Line 113.5, Swink 109.5, Las Animas 83.5, Crowley County 81.5, Custer County 69, Holly 52.5, Rocky Ford 49.5, Baca County 40.5, Byers 40, Ellicott 40, Stratton 28, Simla 24, Hanover 10, Manzanola 10.

Individual Results

106 Pounds

  • 1st Place–Derreck Buford of Crowley County
  • 2nd Place–Ammon Sturtevant of Pueblo County
  • 3rd Place–Kanin Jackson of Rocky Ford
  • 4th Place–Kord Goff of Custer County
  • 5th Place–Brodie Fisbeck of Byers

113 Pounds

  • 1st Place–Orion Martinez of Las Animas
  • 2nd Place–Brogan Bartholomew of Pueblo County
  • 3rd Place–Porter Snyder of Byers
  • 4th Place–Eliseo Jaramillo of Rocky Ford

120 Pounds

  • 1st Place–Thomas Valdez of Swink
  • 2nd Place–Wyatt Faris of Pueblo County
  • 3rd Place–Anthony Franco of Rocky Ford
  • 4th Place–Logan Marshall of Swink

126 Pounds

  • 1st Place–Trace Brisendine of Baca County
  • 2nd Place–Logan Rogge of Pueblo County
  • 3rd Place–Kathir Sasikumar of Swink
  • 4th Place–Shaine Winder of County Line

1st Place Match

  • Trace Brisendine (Baca County) 9-3, Jr. over Logan Rogge (Pueblo County ) 21-14, So. (TF-1.5 5:55 (18-1))

3rd Place Match

  • Kathir Sasikumar (Swink) 27-7, Jr. over Shaine Winder (County Line) 26-17, So. (Fall 2:21)

132 Pounds

  • 1st Place–Thomas Velasquez of Pueblo County
  • 2nd Place–Elijah Solis of County Line
  • 3rd Place–Dominic Bellerdine of Ellicott
  • 4th Place–Scott Pollock of Las Animas
  • 5th Place–Christian Vigil of Manzanola
  • 6th Place–Conor Klecker of Simla

Round 1

  • Thomas Velasquez (Pueblo County ) 34-7, Sr. over Scott Pollock (Las Animas) 2-10, Jr. (Fall 1:04)
  • Elijah Solis (County Line) 25-16, Jr. over Dominic Bellerdine (Ellicott) 8-8, Jr. (Fall 1:12)
  • Christian Vigil (Manzanola) 7-19, Fr. over Conor Klecker (Simla) 6-19, Sr. (Fall 0:37)

Round 2

  • Thomas Velasquez (Pueblo County ) 34-7, Sr. over Christian Vigil (Manzanola) 7-19, Fr. (Fall 2:28)
  • Elijah Solis (County Line) 25-16, Jr. over Conor Klecker (Simla) 6-19, Sr. (Fall 1:18)
  • Dominic Bellerdine (Ellicott) 8-8, Jr. over Scott Pollock (Las Animas) 2-10, Jr. (TF-1.5 2:49 (15-0))

Round 3

  • Thomas Velasquez (Pueblo County ) 34-7, Sr. over Conor Klecker (Simla) 6-19, Sr. (Fall 0:53)
  • Elijah Solis (County Line) 25-16, Jr. over Scott Pollock (Las Animas) 2-10, Jr. (Fall 2:42)
  • Dominic Bellerdine (Ellicott) 8-8, Jr. over Christian Vigil (Manzanola) 7-19, Fr. (SV-1 9-7)

Round 4

  • Thomas Velasquez (Pueblo County) 34-7, Sr. over Dominic Bellerdine (Ellicott) 8-8, Jr. (Fall 0:29)
  • Elijah Solis (County Line) 25-16, Jr. over Christian Vigil (Manzanola) 7-19, Fr. (Fall 0:36)
  • Scott Pollock (Las Animas) 2-10, Jr. over Conor Klecker (Simla) 6-19, Sr. (Fall 3:23)

Round 5

  • Thomas Velasquez (Pueblo County ) 34-7, Sr. over Elijah Solis (County Line) 25-16, Jr. (Fall 2:38)

138 Pounds

  • 1st Place–Adrian Gomez of Pueblo County
  • 2nd Place–Kyler Lagregen of Swink
  • 3rd Place–Jason Hemsath of Custer County
  • 4th Place–Harley Rusher of Crowley County

144 Pounds

  • 1st Place–Christofer Vazquez of Pueblo County
  • 2nd Place–Coen Jaramillo of Rocky Ford
  • 3rd Place–Colt Moulton of Custer County
  • 4th Place–Aaron Musgrave of County Line

1st Place Match

  • Christofer Vazquez (Pueblo County ) 26-13, Sr. over Coen Jaramillo (Rocky Ford) 27-11, Jr. (Fall 5:51)

3rd Place Match

  • Colt Moulton (Custer County) 18-7, So. over Aaron Musgrave (County Line) 26-15, Jr. (Dec 5-3)

150 Pounds

  • 1st Place–Tony Macaluso of Pueblo County
  • 2nd Place–Keegan Halloran of Crowley County
  • 3rd Place–Tripp DuVall of Holly
  • 4th Place–Stockton Fye of Stratton

157 Pounds

  • 1st Place–Vincent Sanchez-Vasquez of Pueblo County
  • 2nd Place–Jedrek Howarth of Ellicott
  • 3rd Place–Aidan Holloran of Crowley County
  • 4th Place–Jessie Pizarro of Holly

165 Pounds

  • 1st Place–Corbyn Martin of Custer County
  • 2nd Place–Caleb Mobley of Las Animas
  • 3rd Place–Brandon Herrera of Holly
  • 4th Place–Remi Graves of County Line
  • 5th Place–Benjamin Torres of County Line
  • 6th Place–Beau Suppes of Byers

Round 1

  • Corbyn Martin (Custer County) 13-9, Fr. over Beau Suppes (Byers) 0-5, Fr. (Fall 1:10)
  • Caleb Mobley (Las Animas) 17-17, Jr. over Brandon Herrera (Holly) 7-13, Fr. (Dec 12-9)
  • Remi Graves (County Line) 5-23, Fr. over Benjamin Torres (County Line) 2-15, Fr. (Dec 9-5)

Round 2

  • Corbyn Martin (Custer County) 13-9, Fr. over Benjamin Torres (County Line) 2-15, Fr. (Fall 1:16)
  • Caleb Mobley (Las Animas) 17-17, Jr. over Remi Graves (County Line) 5-23, Fr. (Fall 1:15)
  • Brandon Herrera (Holly) 7-13, Fr. over Beau Suppes (Byers) 0-5, Fr. (Fall 1:20)

Round 3

  • Corbyn Martin (Custer County) 13-9, Fr. over Remi Graves (County Line) 5-23, Fr. (Fall 1:39)
  • Caleb Mobley (Las Animas) 17-17, Jr. over Beau Suppes (Byers) 0-5, Fr. (Fall 1:44)
  • Brandon Herrera (Holly) 7-13, Fr. over Benjamin Torres (County Line) 2-15, Fr. (Fall 1:01)

Round 4

  • Corbyn Martin (Custer County) 13-9, Fr. over Brandon Herrera (Holly) 7-13, Fr. (Fall 1:40)
  • Caleb Mobley (Las Animas) 17-17, Jr. over Benjamin Torres (County Line) 2-15, Fr. (Fall 0:54)
  • Remi Graves (County Line) 5-23, Fr. over Beau Suppes (Byers) 0-5, Fr. (Dec 7-2)

Round 5

  • Corbyn Martin (Custer County) 13-9, Fr. over Caleb Mobley (Las Animas) 17-17, Jr. (Fall 3:54)
  • Brandon Herrera (Holly) 7-13, Fr. over Remi Graves (County Line) 5-23, Fr. (Fall 0:46)
  • Benjamin Torres (County Line) 2-15, Fr. over Beau Suppes (Byers) 0-5, Fr. (Fall 4:42)

175 Pounds

  • 1st Place–Keenan Smith of County Line
  • 2nd Place–Kaiden Powell of Byers
  • 3rd Place–Haxden Mills of Stratton
  • 4th Place–Marcus Lucero of Pueblo County
  • 5th Place–Taylor Bradford of Custer County
  • 6th Place–Colton Rothgeb of Hanover

Round 1

  • Keenan Smith (County Line) 22-6, Sr. over Kaiden Powell (Byers) 4-1, Sr. (Fall 3:42)
  • Keenan Smith (County Line) 22-6, Sr. over Colton Rothgeb (Hanover) 1-10, So. (TF-1.5 4:01 (22-6))
  • Keenan Smith (County Line) 22-6, Sr. over Taylor Bradford (Custer County) 6-16, So. (Fall 1:06)
  • Keenan Smith (County Line) 22-6, Sr. over Marcus Lucero (Pueblo County ) 9-15, Fr. (MD 13-0) (Byers) 4-1, Sr. over Taylor Bradford (Custer County) 6-16, So. (Fall 2:54)
  • Keenan Smith (County Line) 22-6, Sr. over Haxden Mills (Stratton) 12-10, So. (Fall 0:38)

190 Pounds

  • 1st Place–Tanner Tomky of Swink
  • 2nd Place–Adam Shults of Simla
  • 3rd Place–William Pacino of County Line
  • 4th Place–John Rusher of Crowley County

1st Place Match

  • Tanner Tomky (Swink) 24-5, Sr. over Adam Shults (Simla) 16-9, So. (Fall 1:19)

3rd Place Match

  • William Pacino (County Line) 25-10, Jr. over John Rusher (Crowley County) 21-18, Sr. (Fall 1:54)

215 Pounds

  • 1st Place–Cody Netherton of Las Animas
  • 2nd Place–Adam Zapien of Ellicott
  • 3rd Place–Keegan Martin of Swink
  • 4th Place–David Pettis of Manzanola
  • 5th Place–Kaleb Stevenson of Rocky Ford

285 Pounds

  • 1st Place–Jack Stangier of Pueblo County
  • 2nd Place–Chason Turner of County Line
  • 3rd Place–Lincoln Tomky of Swink
  • 4th Place–Jett Konkel of Baca County
Chason Turner placed 2nd individually for the County Line Rivals at 285 lbs. at last Saturday's Charger Invitationl tournament in Crowley County. Shelley Hasser

 

1st Place Match

  • Jack Stangier (Pueblo County ) 31-10, Sr. over Chason Turner (County Line) 32-4, Jr. (Fall 1:50)

3rd Place Match

  • Lincoln Tomky (Swink) 27-5, Jr. over Jett Konkel (Baca County) 18-10, So. (Fall 2:38)

Other News