Skip to main content
STATE QUALIFIER: Aaron Musgrave, jr., 144 lbs.
Monica Uhland

County Line Rivals Qualify 5 Boys and 1 Girl to the Colo State Championships


By John Contreras

February 16, 2024

This year’s Region 3 tournament was highly competitive as the County Line Rivals, with the largest team they have enjoyed ever, managed to send five wrestlers to the Colorado 2A State Wrestling Tournament this weekend. They include Aaron Musgrave (jr., McClave) at 144 lbs., Keenan Smith (sr. Eads) at 175 lbs., Will Pacino (jr. McClave) at 190 lbs., Spencer Uhland (jr. Eads) at 215 lbs., and Chason Turner (jr. Cheyenne Wells) at 285 lbs.

Dixie Bitner (so. Wiley) at 140 lbs. becomes the first ever female County Line Rival to qualify for the 2A Colorado Girls’ State Wrestling Tournament.

On Thursday, County Line advanced four wrestlers after the first day of action in the 2A Colorado State Wrestling Championships

The County Line wrestlers got off to a rousing start on the first day of the Class 2A Colorado State Wrestling Championships on Thursday at Ball Arena in Denver.

The Rivals won four of five first-round matches to the delight of their coaches.

Aaron Musgrave lost his match at 144 before County Line would reel off wins by Keenan Smith at 175, William Pacino at 190, Spencer Uhland at 215, and Chason Turner at 285.

The four winners for the Rivals will now take to the mats for the championship quarterfinals starting at 8:30 on Friday morning. A full day of wrestling will be offered on Friday.

Class 2A Region 3 Wrestling Tournament At OJC Gym Saturday, Feb. 10 Individual Results

106

Guaranteed Places

  • 1st Place–Derreck Buford of Crowley County
  • 2nd Place–Emilio Vallejos of Rocky Ford
  • 3rd Place–Holton Harvey of Meeker
  • 4th Place–Santino Sanchez of Trinidad
  • 5th Place–Eulogio Garcia of Mountain Valley
  • 6th Place–James Woods of Simla
  • 7th Place–Kord Goff of Custer County

113

Guaranteed Places

  • 1st Place–Bronson Hall of North Fork High School
  • 2nd Place–Reed Goedert of Meeker
  • 3rd Place–Cruz Vallejos of Rocky Ford
  • 4th Place–Jose Garcia of Trinidad
  • 5th Place–Timothy Silva of Hanover
  • 6th Place–Lucien Gianino of Holly

120

Guaranteed Places

  • 1st Place–Koy Weber of Meeker
  • 2nd Place–Anthony Franco of Rocky Ford
  • 3rd Place–Thomas Valdez of Swink
  • 4th Place–Quintin Morlang of North Fork High School
  • 5th Place–Aj Lopez of Trinidad
  • 6th Place–Exavior Housley of Calhan

126

Guaranteed Places

1st Place–Jadiss Rodriguez of Rocky Ford

  • 2nd Place–Trace Brisendine of Baca County
  • 3rd Place–Treyven Stevens of North Fork High School
  • 4th Place–Kathir Sasikumar of Swink
  • 5th Place–Kyler Spleen of Primero HS
  • 6th Place–Coy Richardson of Meeker

132

Guaranteed Places

  • 1st Place–Eddie Bowman of Trinidad
  • 2nd Place–Clay Crawford of Meeker
  • 3rd Place–Derrick Sievertsen of North Fork High School
  • 4th Place–Julius Martinez of Rocky Ford
  • 5th Place–Elijah Solis of County Line
  • 6th Place–Dominic Bellerdine of Ellicott
  • 8th Place–Javin Summers of Swink
  • 8th Place–Eli Sprague of Kiowa

138

Guaranteed Places

  • 1st Place–Braeden Flores of North Fork High School
  • 2nd Place–Jason Hemsath of Custer County
  • 3rd Place–Kyler Lagregen of Swink
  • 4th Place–DaShawn Sanchez of Primero HS
  • 5th Place–Dawson Richardson of Meeker
  • 6th Place–Tyler Fehrenbach of Rocky Ford

144

Guaranteed Places

  • 1st Place–Charlie Miller of North Fork High School
  • 2nd Place–Coen Jaramillo of Rocky Ford
  • 3rd Place–Jerry Holdren of Holly
  • 4th Place–Aaron Musgrave of County Line
  • 5th Place–Matthew Garduno of Trinidad
  • 6th Place–Jackson Pfost of Simla

3rd Place Match

  • Jerry Holdren (Holly) 25-20, Fr. over Matthew Garduno (Trinidad) 25-13, So. (Dec 7-4)

4th Place Match

  • Aaron Musgrave (County Line) 31-17, Jr. over Matthew Garduno (Trinidad) 25-13, So. (Dec 8-6)

5th Place Match

  • Aaron Musgrave (County Line) 31-17, Jr. over Jackson Pfost (Simla) 17-11, Sr. (SV-1 8-6)

150

Guaranteed Places

  • 1st Place–Tripp DuVall of Holly
  • 2nd Place–Lane Stroh of North Fork High School
  • 3rd Place–Keegan Halloran of Crowley County
  • 4th Place–Tristan Rollins of Meeker
  • 5th Place–Gavin Thompson of Rocky Ford
  • 6th Place–Wyatt Grundy of Custer County

1st Place Match

  • Tripp DuVall (Holly) 44-4, Jr. over Lane Stroh (North Fork High School) 37-11, Jr. (Dec 7-0)

3rd Place Match

  • Keegan Halloran (Crowley County) 31-11, So. over Tristan Rollins (Meeker) 11-17, So. (Fall 1:52)

157

Guaranteed Places

  • 1st Place–Jedrek Howarth of Ellicott
  • 2nd Place–Aidan Holloran of Crowley County
  • 3rd Place–Peyton Armstrong of North Fork High School
  • 4th Place–Orion Musser of Meeker
  • 5th Place–Noah Summers of Swink
  • 6th Place–Jessie Pizarro of Holly

1st Place Match

  • Jedrek Howarth (Ellicott) 32-11, Sr. over Aidan Holloran (Crowley County) 20-5, Sr. (Dec 6-4)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place–Jakob Carver of North Fork High School
  • 2nd Place–Jake Blazon of Meeker
  • 3rd Place–Aedin Borja of Primero HS
  • 4th Place–Corbyn Martin of Custer County
  • 5th Place–Logan Johnson of Calhan
  • 6th Place–Chris Carlson of Kiowa

175

Guaranteed Places

  • 1st Place–Cade Blunt of Meeker
  • 2nd Place–Cael Nordyke of Holly
  • 3rd Place–Keenan Smith of County Line
  • 4th Place–Chance Degraffenreid of North Fork High School
  • 5th Place–Colton Bruna of Rocky Ford
  • 6th Place–Colton Rothgeb of Hanover
  • 7th Place–Dylan Jack of Calhan

1st Place Match

  • Cade Blunt (Meeker) 37-5, Jr. over Cael Nordyke (Holly) 38-8, Sr. (Fall 3:37)

3rd Place Match

  • Keenan Smith (County Line) 26-7, Sr. over Chance Degraffenreid (North Fork High School) 28-18, Sr. (Fall 1:55)

190

Guaranteed Places

  • 1st Place–Brendan Clatterbaugh of Meeker
  • 2nd Place–Tanner Tomky of Swink
  • 3rd Place–Cayson VanDyk of Rocky Ford
  • 4th Place–William Pacino of County Line
  • 5th Place–John Rusher of Crowley County
  • 6th Place–Bo Eves of North Fork High School

4th Place Match

  • William Pacino (County Line) 29-12, Jr. over John Rusher (Crowley County) 24-20, Sr. (NC)

5th Place Match

  • John Rusher (Crowley County) 24-20, Sr. over Bo Eves (North Fork High School) 9-14, So. (Fall 0:53)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place–Judd Harvey of Meeker
  • 2nd Place–Spencer Uhland of County Line
  • 3rd Place–Josh Brecko of Calhan
  • 4th Place–Adam Zapien of Ellicott
  • 5th Place–Keegan Martin of Swink
  • 6th Place–Cisco Duran of Trinidad

1st Place Match

  • Judd Harvey (Meeker) 46-0, Sr. over Spencer Uhland (County Line) 23-12, Jr. (Fall 1:21)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place–Noah Leblanc of Meeker
  • 2nd Place–Chason Turner of County Line
  • 3rd Place–Omar Ocana of Rocky Ford
  • 4th Place–Lincoln Tomky of Swink
  • 5th Place–Jett Konkel of Baca County
  • 6th Place–Johnny Docther-Rivera of Primero HS

1st Place Match

  • Noah Leblanc (Meeker) 39-4, Sr. over Chason Turner (County Line) 34-5, Jr. (Fall 0:39)

Other News